Menu

Zelená elektřina: Předražený trend, nebo má její odběr hlubší smysl?


Datum vydání: 15. 10. 2020

zarovka-v-trave

Pojem zelená elektřina se v médiích skloňuje zprava zleva. Firmy různé velikosti se hromadně přihlašují k jejímu odběru a ukazují tak svůj zájem o životní prostředí. Měla by je následovat i vaše domácnost?


Co přesně zelená elektřina je a jaký dopad má na životní prostředí? A je pravda, že když si připlatíte za zelenou elektřinu, proudí vám v zásuvkách jiná elektřina než vašemu sousedovi?

Jak funguje princip zelené elektřiny

Více druhů elektřiny neexistuje. Elektřina je jedna a má vždy stejné vlastnosti. Zelená elektřina proto není lepší než elektřina normální a vaše pračka nebude fungovat lépe. Rozdíl je v tom, že zelená elektřina označuje energii 100% získanou z obnovitelných zdrojů. Dá se tedy nadneseně říct, že se jedná o elektřinu s původem, podobně jako u fair trade produktů, od prověřených dodavatelů a se zárukou ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Stejně jako existuje pouze jedna elektřina, existuje také jedna distribuční síť. Ve chvíli, kdy nakoupíte elektřinu z obnovitelných zdrojů, do vaší sítě proudí stále ta samá elektřina jako dříve. Rozdíl je v tom, že dodavatel nakoupí přesně to množství zelené elektřiny, za které jste zaplatili, a to u prověřených dodavatelů. Nakoupenou elektřinu dále pošle do distribuční sítě, kde se promísí. Dodavatel je navíc schopen vystavit vám záruku, že skutečně k nákupu došlo.

vetrna-elektrarna

Přestože elektřina v zásuvce je tedy stále stejná, nákup zelených energií má významný ekologický dopad. Podporujete tak výrobce, kteří využívají obnovitelné zdroje a přispíváte ke snižování emisí oxidu uhličitého.

Je zelená elektřina skutečně o tolik dražší?

Že zelená elektřina je drahá je snad největší mýtus, který tuto energii obestírá. Ročně zaplatíte v porovnání s klasickou elektřinou více o pouhé jednotky procent, čili zpravidla o desetikoruny. A to již za zvážení stojí. Jedna domácnost sice kvalitu ovzduší neovlivní, když však zelenou elektřinu budou odebírat tisíce domácností, pozitivní změny se projeví.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

telefon
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora