Zelená elektřina: Předražený trend, nebo má její odběr hlubší smysl?


Datum vydání: 15. 10. 2020

zarovka-v-trave

Pojem zelená elektřina se v médiích skloňuje zprava zleva. Firmy různé velikosti se hromadně přihlašují k jejímu odběru a ukazují tak svůj zájem o životní prostředí. Měla by je následovat i vaše domácnost?


Co přesně zelená elektřina je a jaký dopad má na životní prostředí? A je pravda, že když si připlatíte za zelenou elektřinu, proudí vám v zásuvkách jiná elektřina než vašemu sousedovi? Pokud vás zelená energie zajímá, tak se můžete podívat, kolik ušetříte za rok stropů při odběru zelené elektřiny od epetu.

Jak funguje princip zelené elektřiny?

Více druhů elektřiny neexistuje. Elektřina je jedna a má vždy stejné vlastnosti. Zelená elektřina proto není lepší než elektřina normální a vaše pračka nebude fungovat lépe. Rozdíl je v tom, že zelená elektřina označuje energii 100% získanou z obnovitelných zdrojů. Mezi obnovitelné zdroje energie řadíme biomasu, vodní, větrnou a solární energii.

Dá se tedy nadneseně říci, že se jedná o elektřinu s původem, podobně jako u fair trade produktů, od prověřených dodavatelů a se zárukou ohleduplnosti k životnímu prostředí. Při výrobě zelené elektřiny nebude docházet ke splaování uhlí, plynu a také nebude pocházet z jaderné elektrárny.

Stejně jako existuje pouze jedna elektřina, existuje také jedna distribuční síť. Ve chvíli, kdy nakoupíte elektřinu z obnovitelných zdrojů, do vaší sítě proudí stále ta samá elektřina jako dříve. Rozdíl je v tom, že dodavatel nakoupí přesně to množství zelené elektřiny, za které jste zaplatili, a to u prověřených dodavatelů. Nakoupenou elektřinu dále pošle do distribuční sítě, kde se promísí. Dodavatel je navíc schopen vystavit vám záruku (certifikát pravosti zelené elektřiny), že skutečně k nákupu došlo.

vetrna-elektrarna

Přestože elektřina v zásuvce je tedy stále stejná, nákup zelených energií má významný ekologický dopad. Podporujete tak výrobce, kteří využívají obnovitelné zdroje a přispíváte ke snižování emisí oxidu uhličitého. Pokud začnou domácnosti hromadně přecházet na zelenou elektřinu, tak ještě více podpoří výstavbu dalších solárních, vodních a větrných elektráren.

Je zelená elektřina skutečně o tolik dražší?

Že zelená elektřina je drahá je snad největší mýtus, který tuto energii obestírá. Ročně zaplatíte v porovnání s klasickou elektřinou více o pouhé jednotky procent, čili zpravidla o desetikoruny. A to již za zvážení stojí. Jedna domácnost sice kvalitu ovzduší neovlivní, když však zelenou elektřinu budou odebírat tisíce domácností, pozitivní změny se projeví.

U nás v epetu říkáme, že zelená elektřina pro jednu domácnost stojí ročně jeden hrnek kávy v kavárně. Jedná se tak o opravdu zanedbatelnou částku, za kterou naše příroda jisně stojí.

Epet se také zařadil mezi spolehlivé dodavatele zelené energie. Více informací naleznete na stránce zelené elektřiny.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora