Solární ohřev bazénové vody: Ekologické řešení, které se finančně vyplatí


Datum vydání: 22. 4. 2019

Solární ohřev dnes patří k nejoblíbenějším způsobům, jak si v bazénu dopřát příjemně teplou vodu i za chladnějších letních dnů nebo na začátku a na konci koupací sezóny. Jednoduchá zařízení využívající sluneční energii totiž zvyšují teplotu vody efektivně a zcela zadarmo – a navíc vynikají snadnou montáží i obsluhou.

Koupání v bazénu

Ohřev vody pomocí solární energie je výbornou alternativou k tepelnému čerpadlu zejména u menších bazénů. V kombinaci s vhodnou fólií nebo zastřešením vám dokáže prodloužit letní koupací sezónu o několik týdnů až měsíců.

 

Jak funguje ohřívání vody pomocí sluneční energie?

Zařízení pro solární ohřev vody bývá nejčastěji zapojeno do filtračního okruhu za pískovou filtraci. V takovém případě vhání vodu do solární jednotky přímo filtrační čerpadlo. Po ohřátí ve sluncem rozpálených trubkách solárního zařízení se voda vrací zpět do bazénu. Jediným výdajem spojeným s ohřevem vody je tak počáteční investice do vybavení, která se vám však může vrátit už během první sezóny.

Snadná instalace, obsluha i údržba zařízení pro solární ohřev vody

Při výběru zařízení pro ohřev vody sluneční energií se řiďte především velikostí svého bazénu. V případě solárních panelů platí obecné pravidlo, že by jejich plocha měla odpovídat přibližně jedné polovině až dvou třetinám plochy vodní hladiny.

Montáž solárních zařízení i jejich případnou demontáž na konci koupací sezóny snadno zvládnete svépomocí. Panely či jiná trubková zařízení pro ohřev vody je nutné umístit na slunné místo, ideálně orientované na jih. Pod sklonem třicet až čtyřicet pět stupňů můžete solární panely instalovat například na plot nebo fasádu či střechu domu. Umístění v těsné blízkosti bazénu se příliš nedoporučuje z bezpečnostních důvodů a kvůli riziku mechanického poškození panelů.

Koupejte se v příjemně teplé vodě i mimo letní měsíce

Zařízení pro solární ohřev dokáže zvýšit teplotu vody až o šest stupňů, což oceníte zejména v případě chladnějšího letního počasí nebo na konci jara a začátkem podzimu. V extrémně horkých dnech si však dejte pozor na to, aby teplota bazénové vody nepřesáhla třicet stupňů. Příliš teplá voda totiž představuje ideální prostředí pro rychlý růst řas i dalších mikroorganismů – a navíc by vás taková koupel ani moc neosvěžila.

Ohřev vody v bazénu

Máte svůj bazén zastřešený? Pak si můžete solárním ohřevem vody prodloužit koupací sezónu o několik týdnů až měsíců. O to, aby bazénová voda v noci rychle nevychladla, se může kromě zastřešení postarat i solární plachta, položená bublinkami dolů přímo na vodní hladinu. Plachta navíc mírně ohřívá vodu v době, kdy se v bazénu nekoupete a svítí na něj slunce.

Využívání obnovitelných zdrojů energie je levné i ekologické

Neplaťte za ohřívání vody ve svém domácím bazénu zbytečně více za elektřinu, než je nutné. Po instalaci zařízení pro solární ohřev si můžete bezstarostně užívat prodlouženou letní sezónu plnou koupání v příjemně teplé vodě, ohřáté zcela ekologicky a bez každodenních finančních nákladů.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora