TOP 5 tipů, jak mít v období Vánoc nižší výdaje za elektřinu než loni


Datum vydání: 2. 12. 2019

Vánoční osvětlení

Vánoce mohou být nejkrásnější částí roku, ale jsou také obdobím, kdy účty za elektřinu šplhají do nebes. Proto jsme připravili následující článek, ve kterém poradíme, kde a jak v tomto období ušetřit.

Pokud máte rádi výdaje pod kontrolou, vánoční svátky vás možná přivádějí k šílenství. Co kdybyste letos uspořili na elektřině, a přesto si užili dokonalou vánoční atmosféru?

 

1. Vyměňte stará světla za nová

Zdobí váš stromeček již několik let ten samý vánoční řetěz? Pak zvažte pořízení LED světelného řetězu, který spotřebovává až o 90 % méně energie než klasické žárovky. LED osvětlení navíc vydrží déle a oceníte ho nejen o Vánocích.

2. Světelné dekorace ohlídá časovač

Většina lidí se snaží vypínat světelné dekorace před spaním a druhý den je zapínají, až když se setmí. Přesto se prakticky každému stane, že pod vlivem únavy zapomene světla vypnout, a zbytečně tak plýtvá elektřinou. Řešením je časovač, který můžete nastavit třeba tak, aby dekorace zářily každý den od 16 do 22 hodin, díky čemuž část energií uspoříte a vypínání světel můžete pustit z hlavy.

3. Trendy velí jednoduchosti

Přestože světelné dekorace jsou bezpochyby krásné, trendy posledních let velí jednoduchosti. Zkuste tedy místo dalších světelných dekorací, které spotřebovávají elektřinu, vyrobit vlastní ozdoby (nebo nakoupit) – a nebojte se používat přírodní materiály, kdy část můžete nabarvit zlatou či stříbrnou barvou.

4. Vařte chytře, ušetříte energii

Velkou část energie sežere neustále rozehřívání trouby a dalších spotřebičů. Nejlépe uděláte, když naplánujete většinu vaření na jeden den. Při pečení se také zkuste vyhnout opakovanému otevírání dvířek od trouby, čímž snížíte dobu přípravy jídla. Stejná pravidla platí, i pokud na vaření používáte plyn.

5. Jdete z domu? Odpojte elektroniku

Přes Vánoce se lidé často schází s rodinou či kamarády a někteří dokonce odjíždějí na více dní. Ještě než vyrazíte ven, i kdyby to bylo jen na 2 hodiny, obejděte veškerou elektroniku a odpojte ji ze zásuvky. Pokud například zapomenete v zásuvce nabíječku od telefonu, stále spotřebovává malé množství energie, což se ve výsledku nasčítá.

O Vánocích nemusíte vyhazovat peníze oknem

V článku jsme představili tipy, jak o Vánocích ušetřit za elektřinu. Největší úsporu představuje pořízení LED osvětlení a pomůže také plánovat a zefektivnit vaření či nenechávat elektroniku v zásuvce, když jste pryč. Když budete uvedené tipy uplatňovat po celý rok, možná budete překvapeni, kolik peněz vám zbyde.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora