Menu

Větrná energie: Výhody, nevýhody a princip fungování


Datum vydání: 7. 9. 2021

větrná elektřina a elektrárny

Větrná energie patří mezi obnovitelné zdroje a je hojně využívána zejména v západní Evropě. Větrná energetika má zastoupení také v České republice a malou elektrárnu si můžete pořídit i k vám domů. Na jakém principu funguje a jaký je její potenciál?

Větrná energie: Princip fungování

Větrná energie je v podstatě jednou z forem využití solární energie. Sluneční paprsky nerovnoměrně ohřívají atmosféru a zemský povrch, vzduch má proto různý tlak a vzniká vítr. Jeho energie je pak pomocí větrných turbín přeměněna na energii elektrickou.

Větrná turbína má speciálně tvarované listy, na které působí síla proudícího vzduchu. Ta je převedena na mechanickou energii a následně prostřednictvím generátoru na energii elektrickou.

Princip je v podstatě stejný jako u klasických větrných mlýnů. U těch je ale větrná energie proměněna pouze na mechanickou a rovnou využita, například k mletí obilí nebo pumpování vody.

Větrná energie: Výhody a nevýhody

 • Při provozu nevznikají emise.
 • Lze ji získávat lokálně na území státu.
 • Obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj energie.
 • Nerovnoměrný výkon závislý na síle a směru větru.
 • Narušení přirozeného rázu krajiny a hlučnost při provozu.
 • Vysoké pořizovací náklady a relativně krátká životnost turbín.

Diskutovaný je také vliv na životní prostředí ptáků a netopýrů. Podle výzkumů z Británie jsou ale větrné elektrárny pro ptactvo menším rizikem než silniční provoz či vedení vysokého napětí.

větrné elektrárny západ slunce

Větrné elektrárny ve světě

V západní Evropě jsou větrné elektrárny mnohem obvyklejší než u nás. Stačí vyjet do Německa či Rakouska a rozdíl je okamžitě patrný. Často se využívají také tzv. offshore větrné farmy, které jsou postavené na volném moři.

 • 100 % vlaků v Holandsku pohání větrná energie
 • 40 % elektřiny v Dánsku pochází z větrné energie
 • 25 % elektřiny v Německu pokrývají větrné elektrárny
 • 20 % elektřiny v USA má do roku 2030 pocházet z větrné energie
 • 15 % je v Evropské unii průměr větrné energie na celkové spotřebě
 • Méně než 1 % spotřebované energie v Česku pokrývají větrné elektrárny

V České republice je přitom na mnoha místech velký potenciál pro stavbu větrných elektráren. Podmínky jsou srovnatelné se sousedním Německem, kde vyrobí nejvíce větrné energie v Evropě. Problémem je ale nedostatek podpory ze strany státu i negativní přístup obyvatel.

Malá větrná elektrárna

Zkušenosti s malou větrnou elektrárnou v domácnosti nemá tolik spotřebitelů, jako například s fotovoltaickými panely. Jsou u nás ale čím dál obvyklejší. Domácí větrná elektrárna je v nabídce několika výrobců, liší se cenou, designem i výkonem.

Kolik energie vyrobí větrná elektrárna závisí na povětrnostních podmínkách i typu a umístění turbíny. Mikro elektrárny vyrobí do 5 kW a větrná energie slouží například na ohřev vody.

Větší domácí elektrárny využíváme jako doplňkový zdroj energie. Bývají napojené na síť a nadbytek energie zpětně odkupují energetické společnosti. U nich je zpravidla výkon do 60 kW.

Pokud zvažujete pořízení domácí větrné elektrárny, doporučujeme prostudovat větrnou mapu České republiky, zjistit sílu i směr větru na vašem pozemku nebo oslovit specialistu, který vám s výběrem poradí.

Budoucnost větrné energie

Orientace na obnovitelné zdroje je určitým způsobem návrat k tradici. Větrnou, solární i vodní energii naši předci využívali již před stovkami let. Stejně jako ostatní zdroje tzv. zelené energie, je i větrná energie nedílnou součástí naší budoucnosti.

Vzhledem k velkému potenciálu některých oblastí České republiky očekáváme v následujících letech rozvoj větrných elektráren. K úspěchu může pomoci podpora státu i kooperace komerčních společností a obcí či družstev.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
pro stávající a firemní zákazníky
255 707 099
e-mail
pro stávající a firemní zákazníky
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci a zájemci o energie,

děkujeme Vám za dosavadní trpělivost při vyřizování všech požadavků. Ujišťujeme Vás, že pokud jste v uplynulých dnech uzavřeli smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu u epet, pracujeme na tom, abyste energie od nás začali odebírat co možná nejdříve. Vzhledem k legislativní lhůtě 10 dnů na změnu dodavatele a velkému počtu příchozích zákazníků očekávejte zahájení dodávek v horizontu 3 týdnů po uzavření smlouvy. Velice Vás proto prosíme o trpělivost. Není nutné nás v této věci tedy kontaktovat ani telefonicky, ani e-mailem. 

Pokud máte zájem o sjednání nové smlouvy na odběr elektřiny či plynu, nabízíme Vám rychlé a jednoduché online řešení. Na těchto stránkách pro plyn a elektřinu naleznete formulář, po jehož vyplnění Vám bude na e-mail automaticky zaslána připravená smlouva. Tu stačí elektronicky podepsat a je hotovo. Jediné, co budete při vyplňování potřebovat, je faktura či smlouva od Vašeho současného dodavatele. Díky formuláři se celý proces uzavírání smlouvy urychlí, a Vaše energie tak budou opět zajištěny. 

Chtěli bychom Vás také upozornit, že vzhledem ke změnám sazby DPH na energie pro listopad a prosinec upravujeme nastavení našeho fakturačního systému. Z toho důvodu v současné chvíli faktury nevystavujeme. Jakmile bude náš systém plně funkční, všechny potřebné faktury obratem zašleme. Děkujeme za pochopení. 

V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se on-line formuláře a nové smlouvy se prosím obracejte na telefonní číslo 800 70 71 71 nebo na e-mail smlouva@epet.cz

Váš tým epet