Z čeho se skládá cena plynu? A je dražší plyn lepší než ten levnější?


Datum vydání: 26. 8. 2020

hrnec-na-sporaku

Proč mají různí dodavatelé rozdílnou cenu plynu? Je to automaticky tak, že dražší plyn má větší výhřevnost a platíte za kvalitu nebo dodavatel pouze více vydělá? V článku se dozvíte, z čeho se skládá cena plynu a jak můžete případně ušetřit.

 

Když se podíváte na fakturu za plyn, uvidíte že cena se skládá z řady poplatků. Ne všechny se však vyplatí sledovat. Některé jsou totiž pro všechny dodavatele stejné a jiné se naopak liší a můžete je ovlivnit právě změnou dodavatele.

Jak se neztratit ve faktuře za plyn

Do úvodu každé faktury, za plyn i elektřinu, patří vaše údaje – jméno, trvalé bydliště a doručovací adresa. Tyto údaje vždy pro jistotu kontrolujte, vyhnete se tak problémům s doručováním a případnému vymáhání platby. Následují informace o tom, zda máte přeplatek či nedoplatek a v jaké výši, spolu s instrukcemi, na jaký účet a do kdy nedoplatek uhradit.

Samotné rozúčtování pak obsahuje druhá strana faktury. Zde se nachází přehled vyúčtování, dozvíte se údaje o spotřebě plynu a uvidíte také přehled plateb. Částmi, které určují konečnou cenu plynu jsou pak ceny za distribuci, platba za zúčtování OTE, platba za dodávku plynu, obchodní cena plynu a daně z plynu.

Přesné pojmenování jednotlivých sekcí se může lišit podle dodavatele – na fakturách se například často objevují názvy sekcí Regulované platby za distribuci a ostatní související služby, Obchodní cena za dodávku plynu a Další fakturované položky.

Část ceny plynu reguluje stát, většinu však ovlivní dodavatel

Na každé faktuře tedy naleznete 2 základní složky, ze kterých se skládá koncová cena plynu. Jedná se o část regulovanou státem a zbytek je neregulovaná cena, kterou určuje dodavatel. Regulovaná složka je platba distributorovi plynu, který odpovídá za jeho cestu z plynovodů do vaší domácnosti. Dále zde naleznete poplatek za služby operátora trhu a poplatek Energetickému regulačnímu úřadu. Dodavatel vám tuto část v podstatě jen přefakturovává.

zena-s-vyuctovanim

Distributora plynu, nemůžete – na rozdíl od dodavatele – vyměnit a neovlivníte ani jeho cenu za plyn. Více byste se proto měli zaměřit na liberalizovanou složku, která funguje na základě pravidel trhu a tvoří přibližně 75 % koncové ceny plynu. Zde platíte za plyn samotný, jeho uskladnění, odvádíte DPH i daň ze zemního plynu a navíc platíte provizi dodavateli. Tato neregulovaná složka ceny se liší dodavatel od dodavatele, a nabízí tak prostor, kde můžete výrazně ušetřit.

Je dražší plyn lepší?

Někteří lidé se levnějšího plynu bojí a argumentují, že se jedná o plyn nekvalitní a s nižší výhřevností, takže ve výsledku přijde dráž. Hodnoty spalného tepla však zůstávají již řadu let stejné a jsou regulované Energetickým regulačním úřadem, dle kterého musí plyn obsahovat alespoň 85 % metanu. Výhřevnost se sice může drobně lišit, ale na chodu spotřebičů se to prakticky neprojeví.

Dodavatele plynu tedy můžete bez váhání vybírat podle ceny a vždy obdržíte plyn dostatečné kvality. Pokud ale máte i přesto podezření, že kvalita plynu není dostačující, obraťte se na Energetický regulační úřad, jehož úkolem je chránit zájmy spotřebitelů.

Vyberte si toho nejlepšího dodavatele a zbytečně nepřeplácejte

Pokud si nejste jistí, zda za plyn nepřeplácíte, určitým vodítkem můžou být údaje poskytnuté Energetickým regulačním úřadem. Ten totiž každý rok stanovuje takzvanou indikativní cenu plynu, která slouží pro lepší orientaci odběratelů. S indikativní cenou si jednoduše porovnáte svou cenu a získáte tak lepší představu, jestli za plyn neplatíte více, než je nutné. Pokud ano, je snadné změnit dodavatele a zvolit takového, který si účtuje nižší cenu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora