Blackout: Jak by vypadal svět po výpadku elektřiny?


Datum vydání: 12. 5. 2021

blackout

Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby na celém světě přestal fungovat elektrický proud? Že to není možné? Zase takový nesmysl to není. V případě, že by se opakovala událost z roku 1859, by mohl blackout na celém světě klidně nastat.

V roce 1859 se udála příhoda známá jako Carringtonova událost. Jednalo se o velmi mohutnou geomagnetickou bouři, která následovala po silné sluneční erupci. Po celé Evropě a Severní Americe selhaly používané telegrafy. Někteří operátoři dokonce dostali ránu elektřinou a na sloupech vedení se objevovaly výboje. V dnešní době, kdy je elektřina tak hojně využívána, by taková událost způsobila velké komplikace.

Blackout v 21. století

Šance, že nás zasáhne výron ze Slunce, a ovlivní tak fungování elektřiny na naší planetě, je minimální. Za prvé tento výron, uvolňovaný erupcí na Slunci, vzniká zhruba jednou za sto let. Za druhé musí být vystřelen pouze v určitém úhlu k Zemi.

Kdyby však nastal blackout po celém světě, situace by se stala velmi vážnou. V takovém případě totiž není možné dočasně odebírat elektrický proud ze sousední oblasti, která normálně funguje. V takovém případě není elektřina nikde. Zkuste se na chvíli zamyslet, co vše máte doma zapojené do zásuvky. Lednici, mrazák, mikrovlnku, pračku, …? To vše je ovšem v takové chvíli to nejmenší.

Dále totiž nefungují semafory a obchody, po několika hodinách bez energie končí služby operátorů. Není ani možné se připojit k internetu pomocí chytrého telefonu. Přestávají pracovat čističky.

Pozor: Víte, co všechno je potřeba k revizi elektřiny ve vašem domě?

blackout-bez-url

Výpadek dodávky elektřiny po celém světě je ten nejhorší možný scénář. Daleko pravděpodobnější jsou lokální výpadky elektřiny. Ty jsou způsobeny například vichřicemi, záplavami a různými haváriemi. Než se porucha opraví, může to chvíli trvat – od pár hodin, až po několik dní. Záleží logicky na tom, jak moc je celá oblast zasažena a kolik je volných pracovníků schopných opravy. V neposlední řadě také záleží, kolik je náhradních součástek potřebných k opravě.

Přečtěte si článek, kdy se vám vyplatí pořídit si domácí větrnou elektrárnu nebo jak větrná elektrárna funguje.

Jak blackout zvládnout?

Předně zachovejte klid. Projděte celý dům a vypojte vše, co je zapojené do zásuvky. Ponechte v síti pouze jednu lampu, kterou necháte zapnutou. Upozorní vás na obnovu elektrické energie. Dále se zásobte dostatkem pitné vody. Ideálně té balené. Jedna osoba spotřebuje denně přibližně 3–4 litry. Je zde zohledněno nejen pití, ale také příprava jídla a základní hygiena. Na splachování a mytí nádobí se snažte používat vodu z venku.

Co dále vám pomůže:

  • Dostatek svítilen, čelovek a jiných světýlek na baterie. Svíčky nejsou bezpečné.
  • Přenosné rádio
  • Náhradní baterky
  • Co nejméně otevírejte lednici a mrazák
  • Zásoba trvanlivého jídla
  • Plynový vařič
  • Jednorázové hygienické pomůcky
  • Důležité léky
  • Dokud to jde, domluvte se na způsobu komunikace a setkávání s rodinou.
  • Pomozte starším lidem a rodinám s malými dětmi ve svém okolí.
  • Za tmy neopouštějte domov.

Veškeré důležité informace se dozvíte díky rádiu na baterky a na úředních deskách. Pravidelně také kontrolujte poštovní schránku, mohly by v ní být nějaké zprávy.

Zaujalo vás toto téma? Pak se vám bude líbit kniha Blackout – Zítra bude pozdě. Najdete v ní strhující popisy toho, co vše by se dělo a jak by se lidé v takové situaci chovali.

Bez elektřiny se vracíme do první poloviny 19. století. I v té době však lidé normálně a spokojeně žili. Pokud vás tedy blackout zasáhne, snažte se zůstat klidní a nepanikařit. Užijte si tuto výjimečnou situaci. Hrajte různé slovní hry. Pozorujte noční oblohu, která je bez světelného smogu překrásná. Vyprávějte si příběhy. Odpočívejte. A věřte, že během pár dní se situace vyřeší.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora