Pořízení domácí větrné elektrárny: Návratnost investice je nečekaně rychlá


Datum vydání: 15. 1. 2019

domaci-vetrna-elektrarna

Obnovitelné zdroje energie – to není jen energie získaná ze solárních panelů, ale také energie větrná. V dnešní době k tomuto zdroji energie přistupuje kromě firem také stále více domácností. Vyplatí se vám pořídit si domácí větrnou elektrárnu i k vám domů? Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat.

Hovoříme-li o obnovitelných zdrojích energie, většině z nás obvykle jako první vybaví obrázek fotovoltaických systémů a získávání energie ze solárních panelů. Fotovoltaika je také nejčastěji propojená s akumulací. Takzvanou zelenou elektřinu můžeme získat ze čtyřech hlavních zdrojů. Slunce však není jediným zdrojem energie, který lze v domácím prostředí využít. Stále častěji se v našem prostředí uplatňují i domácí větrné elektrárny a kutilové si vyrábějí i své malé větrníky i domácí větrné elektrárny.

 

Cesta k obnovitelným zdrojům energie nemusí být složitá

domaci_elektrarna_1

Pro použití v domácnostech jsou určeny malé elektrárny s výkonem do 2,5 kW a maximálním průměrem rotoru do 3 metrů. Veškeré překážky, které dříve s pořízením větrné elektrárny souvisely, jsou již v dnešní době minulostí. A tak se pořízení větrné elektrárny stalo zcela běžnou záležitostí i pro celou řadu standardních domácností.

Systémy větrných elektráren jsou výrobci plně přizpůsobeny domácímu použití, aby bylo možné zakoupit všechny potřebné komponenty jako celek a jednoduše je instalovat v domácím prostředí. Nemusíte se tak tohoto kroku bát ani v případě, že kutilství není zrovna vaší silnou stránkou. O instalaci se samozřejmě může postarat i specializovaná firma, která vám často dokáže poradit také s vhodností umístění a nastavením celého systému.

Výkon elektrárny ovlivní prostředí, kde bude umístěna

Výběr větrné elektrárny nepodceňujte. Na trhu naleznete širokou nabídku systémů, které se cenově pohybují v rozmezí od několika desítek až do stovek tisíc korun. Liší se celou řadou parametrů. K těm důležitým, které zásadně ovlivní návratnost vaší investice, patří kromě kvality systému především maximální výkon elektrárny. Solární a větrné elektrárny se řadí reálně mezi investice, jelikož při zdárném pořízení mohou zhodnotit vložené peníze i násobně. Vše chce ale dobře spočítat. Výkon se však v reálu může od toho skutečného dost zásadně lišit. Jak je to možné?

Stejně jako je tomu u solárních panelů, i v případě větrné elektrárny je její výkon značně závislý na tom, kam přesně se ji chystáte umístit. Povětrnostní podmínky se v rámci České republiky často podstatně liší.

domaci-vetrna-elektrarna-2

Chcete-li získat přehled o tom, jak si v tomto ohledu vede váš pozemek, můžete nahlédnout do větrné mapy, kterou sestavil Ústav fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Druhou možností je pokusit se o vlastní měření. K tomu ale budete potřebovat náležité vybavení a notnou dávku trpělivosti. A ani v případě, že bydlíte v oblasti, pro kterou je typický častý vítr, ještě to nutně nemusí znamenat, že právě na vašem pozemku dosáhne větrná elektrárna optimálního výkonu.

Čím otevřenější prostranství, tím lepší výkon

Chystáte se umístit elektrárnu na otevřeném prostranství, kde přirozenému proudění větru nebrání okolní budovy ani vzrostlé stromy? Pak je pravděpodobné, že výkon instalované větrné elektrárny bude ve vašem případě dosahovat požadovaných hodnot. Aby vámi vybraná elektrárna dosahovala svého maximálního výkonu, postačí vám obvykle rychlost větru o hodnotách okolo 3 až 4 m/s.

domaci_elektrarna_2

Vyplatí se domácí elektrárna ve vaší domácnosti?

Dokážete vyhovět všem potřebným parametrům, abyste dosáhli maximálního výkonu větrné elektrárny? Pak vás jistě zajímá, zda se vám skutečně vyplatí do ní investovat a jaká je cena větrné elektrárny na klíč. Odpověď je ale závislá hned na několika parametrech. Patří k nim především:

  • pořizovací náklady na větrnou elektrárnu,
  • vhodnost jejího umístění, tedy již zmíněný reálný výkon elektrárny,
  • výkyvy počasí v období, kdy budete elektrárnu plně využívat,
  • a hodnota energie, kterou díky větrné elektrárně ušetříte, případně prodáte.

Standardně platí, že splníte-li veškeré podmínky, které jsou nutné pro plynulý chod elektrárny, může se vám investice do elektrárny v hodnotě okolo 30 000 Kč vrátit již za pouhé tři roky jejího provozu. Ceny řešení také velmi ovlivňuje situace na trhu, kdy energetický trh dokáže masivně zahýbat s nabídkou, poptávkou a konečnou cenou.

Nejste-li si však jistí, zda je větrná elektrárna vhodnou investicí právě pro vás, nebojte se vše konzultovat se specialisty na energetiku a obnovitelné zdroje. V některých případech se totiž může prokázat, že váš pozemek není pro umístění elektrárny vhodný.

Obnovitelný zdroj energie na dosah

Ať už se chystáte investovat do malé větrné elektrárny, nebo do jakéhokoliv jiného obnovitelného zdroje energie, doba tomu dnes patřičně nahrává. Na systému sice zatím neušetříte obrovské částky, přestanete však být závislými na výkyvech cen za elektřinu a zapojíte se do celosvětového trendu, který podporuje tzv. čisté zdroje energie, které neznečišťují životní prostředí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora