Menu

Jak funguje fotovoltaická elektrárna s akumulací


Datum vydání: 22. 11. 2021

Fotovoltaika v noci

Fotovoltaická neboli solární elektrárna je technologie, která nám umožňuje získat energii ze slunce a proměnit ji v elektřinu. Dnes na trhu seženete velké profesionální systémy i řešení pro malou domácnost. Ty pokročilejší vám dokonce umožní energii využívat i po západu slunce. Jak vlastně fungují?

Co je fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaická elektrárna využívá k zachycení a přeměně sluneční energie na elektrickou fotovoltaické články, známé také jako solární panely. Ty je třeba odlišovat od solárních kolektorů, pomocí kterých pouze ohříváme vodu nebo přitápíme.

Fotovoltaické panely jsou dražší, ale můžeme díky nim energii využít na celý chod domácnosti i dalších prostor. Čím dál častěji je najdete například na automatech na parkování.  

Abychom energii mohli využívat i po západu slunce, je třeba pořídit fotovoltaickou elektrárnu s akumulací. Existují dva běžné způsoby, jak uchovávat přebytečnou energii v průběhu dne:

  • Solární panely s akumulací do vody
  • Solární panely s baterií

Fotovoltaická elektrárna s akumulací do vody

Akumulace do vody je nejjednodušší způsob, jak využít přebytky energie. Kdykoliv skrz solární panely získáváte více energie, než stíháte využít, je automaticky přesměrována do akumulační nádrže s vodou, kde dochází k ohřevu. 

Teplou vodu pak v domácnosti můžete využít jako užitkovou i na topení. Fotovoltaickou elektrárnu lze také propojit s tepelným čerpadlem. Tepelné čerpadlo v zimě využijete k ohřevu vody i vytápění, v létě zase místo klimatizace a na ohřev vody v bazénu.

Fotovoltaická elektrárna s baterií

Využití fotovoltaiky s baterií namísto ohřevu vody získává v posledních letech na popularitě. Princip je podobný – opět jde o ukládání přebytečné energie, která vzniká přes den, na pozdější využití. Oproti akumulaci do vody ale energii uloženou v baterii můžeme večer využít na pohon celé domácnosti.

Sluneční energie tak má potenciál plně nahradit tradiční zdroje elektrické energie, které jsou neekologické a neudržitelné. Ve světovém měřítku se zatím jeví jako nejvhodnější způsob kombinování různých zdrojů tzv. zelené energie, zejména vodní, větrné a solární.

Fotovoltaická elektrárna s akumulací: Cena

Hlavní důvod, proč byly dříve v oblibě zejména fotovoltaické elektrárny s akumulací do vody byla nižší pořizovací cena. Baterie pro fotovoltaiku byly známé pro svou vysokou cenovku a nízkou životnost. Technologický vývoj ale dokázal snížit cenu a životnost naopak prodloužit.

Využitelnost fotovoltaické elektrárny s baterií je mnohem větší a můžete na ni získat vyšší dotaci. Díky tomu se také dočkáte rychlejší návratnosti investice. Finální cena se odvíjí od vašich nároků i řešení, pro které se u vašeho domu rozhodnete.

Proč využívat fotovoltaickou elektrárnu

Solární energii nevyčerpáme v řádu milionu let. To znamená, že patří mezi udržitelné zdroje. Při jejím získávání také nevznikají emise, neurychlujeme globální oteplování a neovlivňujeme životní prostředí. Proto o solární energii mluvíme jako o zelené energii.

Kromě toho je fotovoltaika na klíč cenově dostupná a existuje řešení pro každého. Na solární panely do domácnosti lze využít dotace, náklady na provoz jsou nízké a životnost zařízení vysoká. 

Solární panely můžete využívat jako pojistku při blackoutu, snížení nákladů na elektřinu nebo se úplně osamostatnit. Velká výhoda spočívá i v možnosti využití na místech bez elektrické přípojky. 

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
pro stávající a firemní zákazníky
255 707 099
e-mail
pro stávající a firemní zákazníky
info@epet.cz
využijte
sekci podpora

Vážení zákazníci a zájemci o energie,

děkujeme Vám za dosavadní trpělivost při vyřizování všech požadavků. Ujišťujeme Vás, že pokud jste v uplynulých dnech uzavřeli smlouvu o dodávce elektřiny nebo plynu u epet, pracujeme na tom, abyste energie od nás začali odebírat co možná nejdříve. Vzhledem k legislativní lhůtě 10 dnů na změnu dodavatele a velkému počtu příchozích zákazníků očekávejte zahájení dodávek v horizontu 3 týdnů po uzavření smlouvy. Velice Vás proto prosíme o trpělivost. Není nutné nás v této věci tedy kontaktovat ani telefonicky, ani e-mailem. 

Pokud máte zájem o sjednání nové smlouvy na odběr elektřiny či plynu, nabízíme Vám rychlé a jednoduché online řešení. Na těchto stránkách pro plyn a elektřinu naleznete formulář, po jehož vyplnění Vám bude na e-mail automaticky zaslána připravená smlouva. Tu stačí elektronicky podepsat a je hotovo. Jediné, co budete při vyplňování potřebovat, je faktura či smlouva od Vašeho současného dodavatele. Díky formuláři se celý proces uzavírání smlouvy urychlí, a Vaše energie tak budou opět zajištěny. 

Chtěli bychom Vás také upozornit, že vzhledem ke změnám sazby DPH na energie pro listopad a prosinec upravujeme nastavení našeho fakturačního systému. Z toho důvodu v současné chvíli faktury nevystavujeme. Jakmile bude náš systém plně funkční, všechny potřebné faktury obratem zašleme. Děkujeme za pochopení. 

V případě jakýchkoliv dotazů týkajících se on-line formuláře a nové smlouvy se prosím obracejte na telefonní číslo 800 70 71 71 nebo na e-mail smlouva@epet.cz

Váš tým epet