Jak nastavit chytrý termostat a ušetřit peníze?


Datum vydání: 23. 6. 2022

termostat

Chytrý termostat vám ulehčí a zefektivní správu vytápění v domácnosti. Oproti tomu klasickému má několik vychytávek navíc a je mnohem efektivnější, čímž vám může ušetřit i nemalé náklady za energie. Víte, jak správně nastavit termostat?

Co je to chytrý termostat? 

České domácnosti jsou během topné sezóny často přetopené. Málokomu se totiž chce několikrát za den regulovat teplotu pomocí ovládacích ventilů na radiátorech nebo zavírat topení během větrání. Chytrý pokojový termostat vám pomocí inteligentních funkcí ušetří nejen tyto starosti, ale také až 30 % nákladů za vytápění. Co všechno zvládne?

  • Můžete jej snadno ovládat na dálku pomocí aplikace nebo webové stránky.
  • Přes aplikaci se můžete podívat na statistiky o aktuální spotřebě energie.
  • Pozná, zda jste doma či nikoliv, a podle toho upraví teplotu v domácnosti.
  • Výkon kotle reguluje nejen podle nastavené teploty, ale bere v úvahu i předpověd počasí a další faktory.

Ovládejte teplotu v každé místnosti zvlášť

Pomocí bezdrátového termostatu můžete snadno upravovat teplotu v jednotlivých místnostech. Každá z nich má totiž jinou doporučenou teplotu:

  • Obývací pokoj: 2021 °C 
  • Koupelna: 24 °C 
  • Kuchyň: 18 °C 
  • Ložnice: 1618 °C 
  • Chodba: 1015 °C

rodina doma

Nejteplejší místností by měla být koupelna. Poté následuje obývací pokoj, kde doma trávíte většinu času. Pro optimální spánek se v ložnici doporučuje udržovat teplotu mezi 16 a 18 °C. V kuchyni se počítá s teplem, které vzniká při vaření a navíc jste v ní neustále v pohybu, proto se doporučuje udržovat v ní teplotu okolo 18 °C. Na chodbě, kde se praktickou pouze prochází, postačí teplota mezi 1015 °C.

Nastavte si časové intervaly

Důležitou funkcí, která vám ušetří spoustu peněz, je nastavení podrobného rozvrhu. V něm určíte, kdy chcete, aby se topení zapnulo a vypnulo. Díky mobilní nebo webové aplikaci tyto intervaly nastavíte jednoduše na displeji obrazovky. 

Pokud termostatu umožníte, aby sledoval vaši polohu, upraví teplotu podle vaší vzdálenosti od domu. Pokud se přiblížíte, spustí vytápění na požadovanou teplotu a jakmile odcházíte, přestává topit. I tím ušetříte nemalé náklady. 

Chytrý termostat můžete také propojit s vaší chytrou domácností a vytápění tak zapínat a vypínat pomocí reproduktorů Amazon Alexa či Google Assistant. Mnoho wifi termostatů se také naučí, jak rychle se váš domov zahřívá. Začnou tedy vytápět tak, aby se teplota upravila v nastaveném čase. 

chytrý domov

Topení nikdy úplně nevypínejte

Pokud jste během topné sezóny mimo domov, nikdy nepřestávejte topit. V chladném počasí je dobré nechat místnosti temperovat. Teplotu v pokojích nastavte na teplotu okolo 16 °C. Stěny pak zcela nevychladnou a ušetříte tak energii pro opětovné vytopení místností na požadovanou teplotu. Velké teplotní šoky mohou také způsobit nadměrnou vlhkost a tvorbu plísní.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora