11 tipů: Jak ušetřit za elektřinu?
Datum vydání: 19. 3. 2021
Pokud cena elektřiny stoupá, je dobré se zamyslet nad tím, jak můžeme v domácnosti ušetřit. Kolikrát vám k tomu postačí drobnosti. A přiznejme si, že myslet ekonomicky se hodí každému z nás. Přečtěte si naše tipy, jak doma ušetříte za elektřinu.
1. Myslete na úsporu už při nakupování
Kupujete si do domácnosti novou pračku, ledničku nebo sháníte nový spotřebič do kuchyně? Pečlivě si vždy zkontrolujte, do jaké energetické skupiny daný spotřebič patří. Jak to poznáte? Orientujte se podle barevných energetických štítků, na kterých jsou napsaná písmena od A do D. Do nejúspornější kategorie patří zelené označení (A+++). Naopak nejhorší skupinou jsou červené štítky s písmenem D.
2. Vyberte si výhodného dodavatele elektřiny
Možná vám to přijde jako zbytečná věc, ale doporučujeme jednou za čas prozkoumat dostupné dodavatele na českém trhu. To, že jste u jedné společnosti už deset let, neznamená, že vám nabízí nejvýhodnější ceny elektřiny. Dnes už většina společností nabízí i kalkulačky, kde si jednoduše spočítáte, kolik budete platit. Vyzkoušet můžete například i naši kalkulačku.
3. Nezapomínejte zhasínat
Jednoduše se to říká, ale přesvědčit všechny v domácnosti, aby zhasínali na chodbě a v koupelně, je kolikrát nadlidský úkon, že? Zkuste to všem vštípit do hlavy nebo jim nalepte na vypínače cedulky. A když to nepomůže? Položte doma fakturu za elektřinu na stůl a všem „nezhasínačům“ to vysvětlete prakticky i s lekcí ekonomiky.
4. Pořiďte si nové a úsporné žárovky
Když už jsme u těch světel, doporučujeme také vyměnit staré klasické žárovky. Na trhu jsou dostupné úsporné LED žárovky nebo zářivky v několika variantách. A přesto, že je jejich pořizovací cena vyšší, se vám do budoucna investice vrátí.
Například roční provoz klasické žárovky (4 hodiny svícení denně, 4,80 Kč/kWh) vychází na 420 korun, zatímco u LED žárovky je to pouze okolo 60 korun. To je už značná úspore, že?
5. Perte chytře a hlavně úsporně
Zakoupení úsporné pračky jsme už zmínili. Jak tedy můžete ještě více ušetřit? Perte své oblečení při nižších teplotách i otáčkách. Pokud zrovna nemáte oblečení od odolných nečistot (tráva nebo červená řepa), bude vám stačit praní na 30 stupňů při cca 800 otáčkách.
Tip: Jednou za čas doporučujeme vyprat alespoň na 60 stupňů, aby se vnitřek pračky vydezinfikoval. Také nezapomínejte po vyprání otevírat dveře pračky, aby se v bubnu pračky nevytvářely plísně.
6. Vodu vařte v rychlovarné konvici
Tak schválně, kdo z vás už to dělá? Vodu na těstoviny nebo cokoliv dalšího je rychlejší a úspornější vařit nejdříve v rychlovarné konvici. Vodu pak jen nalejete do hrnce a na plotně se přivede za okamžik k varu. Také nedávejte malé hrnce na velké plotýnky a uvařené jídlo nechte vždy vychladnout, než ho uklidíte v krabičkách do lednice.
7. Ušetřete na spotřebičích
Jak ještě ušetřit na elektřině? Doporučujeme elektrické spotřebiče skutečně vypínat a nepoužívat uspání v pohotovostním režimu. Pokud přístroj nemůžete vypnout hlavním vypínačem, napojte ho na prodlužovací kabel s vlastním vypínačem. Také nezapomínejte vytahovat nabíječky ze zásuvek, pokud zrovna nic nenabíjíte.
Tip: Chcete znát přesnou elektrickou spotřebu? Pořiďte si měřič elektrické energie a zjistěte, kolik vaše spotřebiče „žerou“.
8. Nízký a vysoký tarif znáte?
Zkuste využít dvoutarifní sazbu nebo se před tím poraďte se se svým dodavatelem elektřiny. Co je dvoutarifní sazba? Znamená to, že v různých částech dne máte rozdílnou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, doporučujeme pouštět energeticky náročnější spotřebiče (trouba, myčka, pračka) v časech, kdy je energie nejlevnější.
9. Vytápění elektřinou
Nejdražší položkou na faktuře za elektřinu bývá právě topení v domácnosti. Jak efektivně ušetřit na topení? Tepelné ztráty můžete minimalizovat kvalitním zateplením celého domu. Nevíte, zda máte dobré zateplení? Půjčte si termokameru, která vám ukáže konkrétní místa, kde uniká nejvíce tepla.
10. Odvzdušňujte radiátory
Je to zdánlivá maličkost, ale nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů. Pokud nebudou radiátory odvzdušněné, začnou se v nich tvořit vzduchové bubliny. A co se stane potom? Topení hřeje méně, anebo vůbec. Takže když otočíte kohoutek u topení na plný výkon, nic se nestane, všem je zima a vy navíc utrácíte peníze úplně zbytečně.
11. Pečujte o spotřebiče
Jednou za čas věnujte třeba víkend péči o spotřebiče. Co tím myslíme? Můžete propláchnout filtr u myčky nebo u pračky (a to ideálně jednou za měsíc či dva). Odmrazte lednici a mrazák, případně se podívejte i na bojler, zda ho netrápí vodní kámen.
Tip: Ideální nastavení ledničky je okolo 5 °C. Pokud chladíte na nižší teplotu, zvyšujete si spotřebu energie.
Přečtěte si také náš článek Elektrický přímotop a jeho spotřeba: Víte, na kolik vás vyjde provoz? nebo se podívejte na Zelená elektřina: Předražený trend, nebo má její odběr hlubší smysl?