5 nejčastější problémů plynových kotlů + praktické tipy jak je řešit


Datum vydání: 15. 1. 2021

Jak často na revizi plynového kotle? Alespoň jednou ročně

S některými závadami plynových kotlů si poradíte sami doma, k jiným je třeba volat revizního technika. Mezi nejčastější problémy patří vybitá baterie termostatu, ale také zanesený výměník kotle. Jak tyto problémy řešit a můžete jim předejít?

Plynové kotle jsou skvělou volbou pro ty, co chtějí ušetřit na energiích a neláká je obstarávání pevného paliva. Co ale dělat, když váš kotel hlásí chybu? Seznamte se s nejčastějšími problémy.

1. Špatně fungující termostat

K nejčastějším poruchám dochází právě na termostatu. Jakmile nefunguje správně, zařízení vydává chybové pokyny a kotel netopí, jak má. Problém bývá ve slabé baterii. Jedná se o poruchu, ke které mnohdy ani nemusíte volat servisního technika – baterii termostatu zvládnete, dle návodu, vyměnit i svépomocí.

2. Uzavřený přívod plynu

K častým a zároveň zbytečným výjezdům patří situace, kdy kotel nefunguje, protože máte zavřený přívod plynu. Ať už jsou na vině děti nebo jiný obyvatel domu, ještě než zavoláte opraváře, zkontrolujte přívod – ušetříte peníze za zbytečný výjezd technika.

3. Nefunkční elektrická zásuvka

Chyba není vždy v kotli, ale může být také v přívodu elektřiny. Nezapomeňte proto zkontrolovat že zásuvka při plynovém termostatu funguje.

oprava-plynoveho-kotle-2

Problémem bývá také použití rozdvojky v elektrické zásuvce. Ta totiž způsobuje otočení fází a plynový kotel přestává fungovat. Jakmile rozdvojku odstraníte, je problém pryč.

4. Malé množství vody v oběhu ústředního topení

Jakmile v plynovém kotli dojde k poklesu tlaku, na vině může být právě malé množství vody v oběhu. Což většinou znamená, že voda někudy uniká. Na rozdíl od předchozích třech problémů si již neporadíte sami a musíte zavolat servisního technika.

5. Zanesený výměník kotle

Zanesený výměník snižuje výkon kotle, zvyšuje spotřebu a může vést k tomu, že kotel odejde úplně. Navíc může docházet k únikům nebezpečného oxidu uhelnatého. Na čištění výměníku určitě pozvěte profesionála – ideálně ještě dříve než dojde k problému, čili každý rok v rámci pravidelného servisu.

Ne vždy je však na vině zaneseného výměníku špatná údržba. Jaké jsou další příčiny?

  • Nízký tah komína,
  • prašné prostředí,
  • nedostatečný přívod vzduchu,
  • porucha ventilátoru.

Každoroční revize provádějte i po záruční době

Výpadek kotle je, zvláště v zimě, nepříjemnou záležitostí. Pravidelnou a poctivou údržbou ale můžete většině problémů předejít. V ideálním případě provádějte revizní prohlídku každý rok – zvýšíte tak životnost kotle. Pravidelná údržba plynového kotle se vyplatí také proto, že může snížit spotřebu energie až o čtvrtinu.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora