Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo? Jak vybrat?


Datum vydání: 23. 2. 2021

tepelné čerpadlo výhřevnost

Přemýšlíte, že si koupíte tepelné čerpadlo? Ale zároveň nevíte, zda se vám vyplatí? Přečtěte si náš článek, kde jsme vám sepsali hlavní výhody i nevýhody. 

Ať už stavíte či rekonstruujete dům, zcela jistě jste si prohlédli všechny možné způsoby vytápění. Plynový kotel, podlahové topení, elektrokotle, kotle na pelety… Vyšlo vám tepelné čerpadlo jako nejlepší varianta? Hned vám prozradíme proč. Tepelná čerpadla jsou totiž komfortní, tiché, účinné a poměrně ekologické. Zároveň při jejich pořízení můžete získat i státní dotace.  

Tepelné čerpadlo – jak vlastně funguje? 

Pojďme na to od začátku a pěkně postupně. Pokud je vám systém a fungování tepelných čerpadel cizí, představte si takovou ledničku. Tepelná čerpadla fungují na stejném principu. Akorát obráceně. Zatímco lednička odebírá teplo potravinám, tepelné čerpadlo získává teplo z venkovního prostředí a dodává vám ho do domu. Jak? Může k tomu využít obnovitelné zdroje (vzduch, zemi i vodu), ale to si popíšeme dopodrobna až za chvíli.  

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Výhody vs. nevýhody 

Jednou z největších výhod je bezesporu levný provoz. Jak vysoká může být tedy úspora? Vše záleží na konkrétní budově či způsobu vytápění, ale průměrně se uvádí, že oproti plynu ušetříte 50 % nákladů a oproti elektřině až 75 %. S tepelným čerpadlem se v některých domácnostech vyplatí i ohřívání vody. 

Mezi další výhody musíme také zahrnout i ekologičnost. Tepelné čerpadlo využívá hlavně obnovitelné zdroje energie a je tedy šetrnější k životnímu prostředí. Z elektrické sítě využívá zhruba jen 25 %. 

U tepelných čerpadel je také pohodlná a snadná obsluha a v neposlední řadě nenáročná údržba.

Jako nevýhodu vidí někteří zákazníci vysokou pořizovací cenu. Ještě předtím, než tento skvělý způsob vytápění také zavrhnete, pojďte se zamyslet do budoucna. Ano, tepelná čerpadla jsou možná dražší při pořízení, ale ušetří vám peníze při jejich používání. Například u tepelného čerpadla země-voda je teplo získávané z hlubokých vrtů země zadarmo. Takže jedinou vaší investicí jsou náklady za elektřinu. Čerpadlo využívá elektrickou energii pro svůj chod a nutno podotknout, že energetická náročnost je opravdu nízká. A když si k tomu ještě vyberete výhodného dodavatele elektřiny, máte vyhráno.

Kdy se mi vyplatí tepelné čerpadlo 

Tento způsob vytápění se doporučuje do novostaveb nebo do starších zrekonstruovaných domů. Také se často používá do domů, kde se tepelná čerpadlo stará o vytápění, ale také o ohřev teplé vody. U starších domů se vyplatí investovat nejdříve do dobré izolace a až pak zvažovat koupi tepelného čerpadla. 

Stručně řečeno: tepelné čerpadlo se nejvíce hodí do objektu s dobrými tepelně-technickými vlastnostmi. 

Už víte, že jsou tepelná čerpadla levná na provoz, ale dražší při pořízení. Jaká je tedy jejich finanční návratnost? Pokud vybereme čerpadlo v hodnotě 200 000 korun, návratnost vychází na cca 6 let. 

Jak vybrat tepelné čerpadlo? 

Při výběru můžete volit ze čtyř základních typů tepelných čerpadel. Jaký tedy vybrat? Pojďme si ke každému říct to nejdůležitější, ať máte snazší rozhodování. 

Tepelné čerpadlo země-voda 

Pro takové čerpadlo je nutné mít zahradu, do které se udělají hluboké vrty nebo se zavedou pod povrch plošné kolektory. Tepelná čerpadla země-voda mají stabilnější výkon, protože teplota země má i během zimních měsíců cca 4 °C. V létě můžete systém využívat i pro ochlazování vzduchu v domě. Čerpadlo také oceníte je pro jeho tichý chod. 

Tepelné čerpadlo voda-voda 

Jak už samotný název napovídá, budete potřebovat vodu. Takže pokud máte za domem rybník nebo studnu, můžete si radostí povyskočit. Čerpadlo funguje na principu, kdy odebírá teplo z vody do výměníku a pak ho vrací zpátky. Pořizovací cena je nižší než u ostatních tepelných čerpadel, ale zase máte náročnější údržbu. Tepelná čerpadla voda-voda umí také využívat odpadní teplo např. z chladící technologické vody z chlazení hydrauliky při výrobě piva atd. 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda 

V České republice máme ideální podmínky pro systém vzduch-voda. Proč? V nížinách jsou i v zimních měsících průměrné teploty nad nulou, nehrozí tedy nežádoucí zamrzání čerpadla. Velkou výhodou čerpadla je snadná instalace – vejde se i tam, kde není moc prostoru. A co jeho vyšší hlučnost? Nemusíte se bát. U nejmodernějších čerpadel se už výrobci snaží hlučnost minimalizovat. 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch 

Systém lze pořídit jako doplněk k elektrokotli, přímotopným panelům i elektrickému podlahovému topení. Tepelné čerpadlo celou topnou sezonu dodává do domu teplo a stávající systém ho v případě potřeby jen doplní. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch není vhodné do objektů s velkým počtem malých místností a také s tímto systémem nemůžete ohřívat vodu. 

Doporučujeme vám výběr tepelného čerpadla vždy probrat s odborníky. Proč? Ti vám totiž vyberou topný systém na míru vašeho domu. 

Přečtěte si také článek o domácích větrných elektrárnách nebo o tom, kdy běží noční proud.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora