Spotřeba elektřiny staré vs. nové televize
Datum vydání: 1. 10. 2021
K nákupu nové televize vás může motivovat touha po větší obrazovce, ostřejším obraze, moderním designu, ale také její spotřeba. Obecně platí, že se staršími spotřebiči utratíte za elektřinu více. V dnešním článku zjistíte, zda tomu tak je i v případě televize.
Ovlivňuje stáří televize spotřebu energie?
Ano, staří televize ovlivňuje spotřebu energie. Není to ale jediný faktor, který je třeba sledovat. Dokonce i televize se zdánlivě stejnými parametry se spotřebou mohou lišit. Co všechno ovlivňuje spotřebu energie vašeho televizoru?
- Stáří televize
- Typ obrazovky
- Nastavení obrazu
- Velikost úhlopříčky
- Efektivita zpracování
Spotřeba elektřiny u televize: Jak vypočítat
Nové televizory jsou opatřeny energetickými štítky, ze kterých snadno vyčtete spotřebu v kilowatthodinách (kWh). Spotřeba je zpravidla udávaná za rok (kWh/anuum), kdy počítáme průměrnou dobu v provozu čtyři hodiny denně, nebo za tisíc hodin (kWh/1000 h).
U starších typů se budete muset podívat do návodu nebo na informace na zadní straně televize. Zajímá vás příkon, který je obvykle nadepsaný jako „Power Consumption“ a udávaný ve wattech (W). Příkon snadno převedete na kilowatthodiny (kWh), což je v podstatě spotřeba televize za hodinu.
- 1000 W = 1 kW
- 1 kW = 1 kWh
Pro porovnání pak stačí hodnotu vynásobit 1000, respektive 1460 při spotřebě na energetickém štítku udávané za rok.
Stáří a průměrná spotřeba televize
Starší televizory mají vyšší spotřebu kvůli technologiím, které využívaly. Jak jsou na tom v porovnání mohutná CRT televize, dnes již zastaralá plazmová televize nebo LCD obrazovka? A jaká je spotřeba LED televize oproti nejmodernější OLED či QLED technologii?
Připravili jsme porovnání náhodného vzorku modelů. V potaz je brána průměrná roční spotřeba televize. V závorce je vždy uvedená velikost úhlopříčky.
- Spotřeba energie CRT televize (32“): 340 kWh
- Spotřeba energie plazmové televize (42“): 250 kWh
- Spotřeba energie LCD televize (42“): 150 kWh
- Spotřeba energie LED televize (49“): 115 kWh
- Spotřeba energie OLED televize (48“): 110 kWh
- Spotřeba energie QLED televize (50“): 120 kWh
Jak vidíte v našem porovnání, u nejnovějších technologií se již spotřeba tolik neliší. Rozdíl je především v obraze, respektive v tom, co od něj očekáváte. Jedna poskytuje lepší sledovací úhly, další přirozenější barvy nebo delší životnost.
Televize s CRT technologií má ale téměř třikrát větší spotřebu než LED televize, která se chlubí o třetinu větší obrazovkou. I u trochu úspornější (opět menší) plazmové televize je spotřeba dvakrát vyšší.
5 tipů: Jak ušetřit na spotřebě energie u televize
- Základní je televizi vypínat, když ji zrovna nesledujete. Vypínejte televizi, když odcházíte z místnosti, i když ji pouze přestanete vnímat.
- Zatáhněte závěsy či žaluzie a snižte úroveň podsvícení. Obraz bude příjemnější a spotřeba nižší.
- Namísto pohotovostního režimu televizi skutečně vypněte. To platí zejména u starších spotřebičů.
- Při nákupu nové televize se dívejte na energetický štítek. Vyhněte se plazmovým obrazovkám a sáhněte raději po LED, OLED či QLED technologii.
- Vyberte si vhodného a levného dodavatele elektřiny, u kterého se nemusíte strachovat každoročního vyúčtování.
Tip: Přečtěte si našich 11 tipů, jak ušetřit za elektřinu.
Pokud máte doma skutečně starou televizi a pravidelně ji sledujete, nákupem nové televize můžete každoročně ušetřit několik set až tisíc korun. Navíc se můžete těšit na lepší obraz, kvalitnější zvuk a celkově příjemnější zážitek.