Vývoj ceny energie a současný energetický trh


Datum vydání: 23. 11. 2021

vývoj ceny energii

Ceny energií hýbou Českem. V posledních týdnech se zprávy o rekordním zdražování cen elektřiny a plynu valí na české domácnosti ze všech stran. Vše začalo strmým růstem cen energií na velkoobchodních trzích již v loňském roce, ale až nyní dosahují extrémních a nečekaných hodnot. 

 

Tento radikální vývoj ceny energií má na svědomí hned několik věcí. Český energetický trh ovlivňují především rozhodnutí Evropské unie a politická rozhodnutí v Rusku a Asii. K nynější situaci ale přispěla také pandemická a klimatická situace. Výsledkem je stav, který zaskočil všechny dodavatele.

Proč šly ceny energií do extrémů?

Ceny elektřiny se v České republice odvozují od čtyř parametrů:

  • Cena uhlí
  • Cena CO2 povolenky
  • Cena zemního plynu
  • Meteorologická situace

V podstatě všechny položky jsou momentálně kriticky napjaté. A hned si povíme proč. 

Rozvolnění pandemické situace

Během loňského roku vlivem pandemických omezení klesla spotřeba domácností, tedy i poptávka po nejrůznějších výrobcích a službách. V návaznosti na to začaly firmy omezovat výrobu, a poptávka po energiích byla tím pádem menší. 

Jakmile se začala omezení rozvolňovat, firmy znovu rozjely svou výrobu naplno, a tím se zvedla i poptávka po energiích. Momentálně dosahuje extrémních výšin. To logicky zvýšilo cenu energetických komodit, jako je uhlí, plyn a elektřina.

Rekordní růst ceny povolenky CO2

Ceny povolenek CO2 jsou na svých historických maximech z toho důvodu, že je začaly nakupovat nejrůznější investiční fondy. A jejich cíl byl jasný – vydělat co nejvíce peněz. Pro představu, v roce 2018 stála povolenka kolem 5 eur, letos stojí přes 60 eur. 

Situace v Číně tlačí vzhůru cenu uhlí

Čínu trápí nebývalé sucho. Z toho důvodu se snížila výroba elektrické energie z vodních elektráren. K vykrytí poptávky po elektřině bylo třeba využít uhelných elektráren, a jak jsme si již řekli, ty vyrábějí elektřinu kvůli emisním povolenkám o něco dráž.

Rostoucí poptávka po zemním plynu

Uzavírání uhelných elektráren ovlivnilo nejen ceny emisních povolenek, ale také cenu zemního plynu. Poptávka po něm roste, stejně tak jako jeho cena. 

Rusko vyvíjí tlak na EU

Emisní povolenky nejsou to jediné, co tlačí cenu zemního plynu nahoru. Dalším viníkem je Rusko, které se skrze plynárenský gigant Gazprom snaží vyvinout tlak na EU. Plynovod Nord Stream 2 měl být zprovozněn již v roce 2019, dosud ale nefunguje. Německé kontrolní úřady jej nechtějí schválit a Rusko se omezením dodávek plynu snaží demonstrovat důležitost svého plynovodu. To zapříčiňuje nečekaný růst cen plynu a potažmo i elektřiny. Více se můžete dozvědět v článku, odkud k nám proudí fosilní paliva.

Ceny energií teď naopak směřují dolů

Ke konci října 2021 ceny elektřiny, plynu i uhlí citelně poklesly. Důvodem je aktivita Číny, která se snaží vysoké ceny zkrotit a navýšila těžbu uhlí, na což zareagovali investoři. Pokles cen ale pozorujeme i u plynu. Rusko totiž navýšilo objem plynu posílaného do Evropy.

Razantní pokles lze také očekávat po spuštění plynovodu Nord Stream 2, nebo s růstem úrokové míry, kdy spekulanti začnou přesouvat svůj zájem z emisních povolenek do jiných investičních nástrojů.

Co z toho plyne pro české firmy a domácnosti?

To, co se momentálně děje na energetickém trhu, není dlouhodobý stav. Výkyv je to sice extrémní, ale je jasné, že se ceny časem ustálí. Pravděpodobně se ale budeme muset připravit na to, že se ceny k úrovním z posledních let už nevrátí. Jednoduše si trochu za svícení či provoz přímotopu připlatíme. Vysoké ceny dopadnou především na firmy, které mají energeticky náročnou výrobu a také na ty, co nemají zafixované výhodné ceny.

Pokud máte zájem o předvídatelnou a výhodnou cenu elektřiny, zkuste přejít k nám.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora