Co je energetický štítek budovy a jak ho získat?


Datum vydání: 8. 12. 2021

energetický štítek

Energetický štítek pomáhá spotřebitelům na trhu vybírat nejen elektronické spotřebiče, ale zjednodušuje také orientaci na trhu nemovitostí. K čemu dále slouží tzv. energetický štítek budovy? Jak jej definuje zákon, kdy je potřeba jej pořídit a jaké informace v něm najdeme?

Nový energetický štítek

Energetický štítek v novém kabátě, schválený Evropskou unií, je platný od března 2021. Změna se netýká všech komodit na trhu, pouze myček, praček a praček se sušičkou, chladniček a vinoték, displejů a od září také svítidel. Další spotřebiče budou přibývat v následujících letech.

Proč a jak se štítky změnily

Nový energetický štítek spotřebiče udává jeho energetickou třídu na škále od A po G. Zmizelo označení plus a škála se prodloužila (původně bylo poslední písmeno D.) Proč se na nový systém přešlo?

  • Dřívější označování energeticky úspornějších produktů pomocí řady znamének plus bylo s technologickým postupem čím dál méně přehledné
  • Do budoucna je očekáván vznik ještě úspornějších variant, které mohou v následujících letech plusové kategorie znovu obsadit

Energetický štítek budovy

S energetickým štítkem nemovitosti se nejčastěji setkáte při prodeji domu, jeho koupi nebo pronájmu. Správný název je tedy Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), štítek je pouze lidové označení. S vývojem ceny energií se lidé ale dívají na štítky i vzhledem k možné energetické náročnosti či úspoře.

V průkazu se dozvíte, jak energeticky náročný dům či byt je a jaké můžete přibližně očekávat měsíční poplatky. Výpočet bere v potaz energie potřebné na vytápění, ohřev teplé vody, větrání, chlazení, osvětlení nebo úpravu vlhkosti. Nejsou ale započítány energie spojené s jeho využíváním – například používání elektroniky nebo vaření.

Obsah průkazu energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy je několikastránkový dokument. Najdete v něm zejména:

  • Energetický štítek obálky budovy, který popisuje kvalitu tepelné izolace, střechy, podlah i stěn a poskytuje informace o únicích tepla.
  • Objemový faktor tvaru budovy A/V a měrnou potřebu tepla na vytápění
  • Informace o zdroji tepla pro vytápění i ohřev vody včetně využívaného paliva
  • Výčet použitých technických systémů (klimatizace, vzduchotechnika a další)
  • Doporučení energetického specialisty pro další úsporu energie
  • Identifikační a technické údaje budovy

spotřeba energie spotřebiče

Jak získat energetický štítek domu

Energetický štítek budete muset zajistit, když nastane jedna z následujících situací:

  • Stavba budovy: Energetický štítek novostavby je součástí projektové dokumentace a nedostanete bez něj stavební povolení
  • Rekonstrukce budovy: Když se změní energetická náročnost budovy a / nebo rekonstruujete více než 25 % plochy obálky
  • Prodej a pronájem nemovitosti: Když energetický štítek chybí, je u veřejné inzerce automaticky udána třída G (nejhorší). Nejpozději při podpisu smlouvy je ale třeba štítek dodat.
  • Kolaudace administrativní budovy nebo objektu využívaného orgány veřejné správy

Cena energetického štítku se odvíjí od velikosti budovy. Průkaz vám ale vyhotoví desítky různých firem na trhu, proto je vhodné porovnat několik nabídek. Celý proces může být hotový během pár dní po dodání dokumentů a vy získáte energetický štítek budovy platný na 10 let.

Výjimky a pokuty

Průkaz energetické náročnosti budovy nepotřebuje každý. Výjimka se týká například prodeje nemovitostí postavených před rokem 1947 bez významné rekonstrukce (je nutná písemná dohoda obou stran) nebo rekreačních budov.

Pokud jste ovšem v situaci, kdy máte povinnost PENB předložit a nestane se tak, hrozí vám pokuta až 100 000 korun. V případě právnických osob je to až 200 000 korun. Kontrolu provádí Státní energetická inspekce.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora