Domácí nabíjecí stanice pro elektromobily: Vyplatí se?


Datum vydání: 20. 9. 2022

Autům se spalovacími motory pomalu zvoní hrana, i proto se počet elektrických aut v České republice za poslední rok téměř zdvojnásobil. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří zvažují koupi elektromobilu, určitě budete muset řešit i to, jak jej nabíjet. Vyplatí se vám domácí nabíjecí stanice pro elektromobil?

Konec aut se spalovacími motory

V rámci Green Dealu neboli Zelené dohody pro Evropu se po roce 2035 žádná nová auta se spalovacími motory nesmí prodávat. Na českých silnicích ale přibývají elektromobily zatím relativně pomalu. Jedním z důvodů je vysoká pořizovací cena a také obava řidičů z toho, kde elektromobil nabít.

Zelená elektřina

Způsoby nabíjení elektromobilů

Při nabíjení aut na elektřinu máte na výběr ze dvou možností: 

Nabíjení střídavým proudem (AC –⁠ alternating current)

V domácích zásuvkách a na cestách ve standardních nabíjecích stanicích najdete střídavý elektrický proud (AC). Ten si ale elektromobil musí převést na stejnosměrný proud, který je možné uchovávat v baterii. K tomuto převodu slouží palubní nabíječka elektroauta.

Právě proto trvá nabíjení z těchto zdrojů i několik hodin. Nabíječky tak najdete tam, kde se dá zaparkovat na delší dobu –⁠ u hotelů nebo nákupních center. Nevýhodou je vyšší cena a navíc nemáte nikdy jistotu, že u nich bude v době vašeho příjezdu místo.

Nabíjení elektromobilu v garáži

Nabíjení stejnosměrným proudem (DC –⁠ direct current)

Nabíjení stejnosměrným proudem (DC) poskytují tzv. rychlonabíječky. V tomto případě si elektroauta nemusí proud převádět a nabíjení je proto mnohem rychlejší. Za několik desítek minut tak dobijete akumulátor až na 80 % jeho kapacity.

Nabíjení elektromobilu doma

Jak už jsme si řekli, nabíjení přes domácí zásuvky trvá o něco déle. Nabíjet můžete přes klasickou 230V zásuvku, kterou má v domácnosti každý. Nevýhodou je, že to potrvá opravdu dlouho. Za hodinu nabíjení zvýšíte dojezd auta asi o 14 km. Například elektromobil Tesla by se tímto způsobem nabíjel více než 30 hodin, což je silně nepraktické.

Další možností je připojit elektromobil do vícefázové 16 A zásuvky. Tu najdete ve většině rodinných domů, kde se používá například k napájení míchačky. I tak si ale dávejte pozor na přetížení sítě a pro jistotu zkontrolujte rozvody v domě, než se ji rozhodnete nainstalovat. Tímto způsobem zvýšíte dojezd zhruba o 55 km za hodinu nabíjení. 

Wallbox –⁠ rychlé nabíjení elektromobilu doma

Pravděpodobně nejpohodlnější je nabíjet auto pomocí tzv. wallboxu. Tato domácí nabíjecí stanice pro elektroauta se zpravidla připevňuje na stěnu garáže a zajišťuje rychlé, bezpečné a šetrné nabíjení. Výkon wallboxu je až 22 kW.

Nabíjení elektromobilu

Majitelé elektromobilů navíc mají možnost získat sníženou cenu za elektřinu v určitou dobu během dne. Distributoři elektrické energie totiž svým zákazníkům často nabízejí speciální tarify pro nabíjení elektromobilů. Nočním nabíjením tak můžete snadno ušetřit na nákladech až 50 %. 

Základní cena wallboxu se pohybuje v rozmezí cca 15 000 až 60 000 Kč. Pořizovací cenu si ale můžete snížit například využitím dotací z programu Nová zelená úsporám. Jelikož se v budoucnu bude pravděpodobně jezdit hlavně auty na elektrickou energii, investice do nabíjecí stanice se vám v čase vyplatí.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora