Jak si nastavit zálohy na energie?


Datum vydání: 3. 6. 2021

zálohy na plyn a elektřinu

Zálohy na elektřinu nebo plyn platíme každý měsíc jako předpokládanou spotřebu energií. Na konci roku (nebo v za vybrané období) pak dodavatel porovná zaplacené zálohy se skutečnou spotřebou a dle výsledku zasílá vyúčtování. Na vyúčtování můžeme najít vesměs dvě varianty. Horší variantou je nedoplatek, kdy je spotřeba elektřiny vyšší než zaplacené zálohy za dané období. V lepším případě pak přeplatek, kdy dodavatel peníze vrací a nebo je převádí jako zálohy na další období. Jak nastavit zálohy na energie, aby byl rozdíl co nejmenší?

Zálohy na energie: Jak nastavit ideální výši

Zálohy na energie by měly být nastavené tak, aby pokryly vaši roční spotřebu. V ideálním případě nevzniká velká odchylka v podobě nedoplatku ani přeplatku. Jak zálohu vypočítat?

Pokud předpokládáte podobnou spotřebu energií jako v předchozím roce, nejjednodušší způsob je stanovení záloh výpočtem z vyúčtování. Celkovou spotřebu vydělte jedenácti v případě měsíčních záloh, třemi v případě čtvrtletních.

Roční spotřeba

Proč platíme jedenáct zálohových plateb, když je v roce dvanáct měsíců? Dvanáctý měsíc již zálohu neplatíte, protože přijde vyúčtování s případným přeplatkem či nedoplatkem. Kdybyste rozpočítali spotřebu na dvanáct měsíců je třeba počítat s doplácením, které pravděpodobně vyústí ve zvýšení záloh dodavatelem na další období.

Co ovlivňuje spotřebu energií?

Meziroční spotřeba energií se může lišit. V případě využití elektřiny nebo plynu na vytápění záleží například na délce a síle zimy. Tuto položku nelze výrazně ovlivnit, ani předpovídat, doporučujeme proto zvolit nejvýhodnější typ topení pro váš dům.

Při nastavování záloh zvažte všechny změny, které mohou nastat. Ty mohou výslednou částku za energie zvýšit i snížit. Může to být například:

  • Rekonstrukce domu (zateplení, instalace rekuperace tepla)
  • Pořízení klimatizace nebo sušičky na prádlo
  • Výměna spotřebičů za nové modely
  • Změna způsobu vytápění
  • Přírůstek do domácnosti
  • Změna ceny energií

elektřina vyúčtování

Tip: Pomocí našich 11 tipů můžete aktivně snížit spotřebu elektřiny.

Pozor na příliš nízké nebo vysoké zálohy

Vyšlo vám vyúčtování na konci roku tak akorát nebo jste dokonce měli nedoplatek a dodavatel vám přesto snížil zálohy na další rok? Nízké zálohy na energie mohou dodavatelé využívat jako marketingový tah.

Vy máte pocit, že platíte méně, ale dodavatel cenu reálně nesnížil. Rozdíl pouze vyúčtuje na konci roku. Podobný trik spočívá ve snížení počtu záloh z jedenácti na deset, samozřejmě bez změny ceny.

Tip: V případě zálohy na plyn můžete výhodnost nabídky ověřit jejím porovnáním s indikativní cenou plynu.

Nastavení vyšších záloh se může zdát jako nejlepší varianta. Peníze na konci vyúčtování jednoduše dostanete zpět a nemusíte se děsit nedoplatků. Naopak budete mít peníze navíc na dovolenou či nákup vánočních dárků.

Ve skutečnosti je ale často třeba o přeplatek speciálně zažádat, jinak ho dodavatel využije na zálohy v dalším roce. Peníze uložené v zálohách sice nikam nezmizí, zároveň je ale ani nezhodnotíte, naopak ztrácí hodnotu kvůli inflaci. Při inflaci 1 % o nic nejde, ale při inflaci 15 % a více je lepší své peníze například zainvestovat do akcií. Jistě najdete výhodnější způsob spoření.

Jak změnit výši záloh na energie

Přestože informaci o stanovené výši záloh dostanete od dodavatele zpravidla v ročním vyúčtování, máte plné právo ji změnit. Nejjednodušší řešení je skrze online zákaznický účet, případně lze dodavatele kontaktovat e-mailem, telefonicky nebo v zákaznickém centru.

V ojedinělých případech se může stát, že vám dodavatel nechce vyjít vstříc a výši záloh odmítá upravit. V tu chvíli je čas obrátit se na Energetický regulační úřad, který vám pomůže spor vyřešit.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora